Приреченність української моделі ведення бізнесу

Чому українська модель бізнесу є недієздатною і приречена на вимирання? Питання лежить в площині відношення людей до ведення підприємницької діяльності. Український підприємець ставить на перше місце прибуток (гроші), на другому місці — особистий статус і тільки потім корисність свого підприємства для суспільства. Але світовий досвід говорить про зворотнє — на першому місці має бути саме корисність виробництва, а потім все інше.
Допоки на першому місці будуть гроші — до тих пір будуть знищуватися природні ресурси: вирубка лісів у Карпатах і бурштинова лихоманка, тощо. Допоки на першому місці будуть гроші — буде процвітати корупція. Допоки на першому місці будуть гроші — доти не буде нормальної банківської системи з нормальною кредитною політикою. Допоки на першому місці будуть гроші — в Україні не буде нормальної влади, а отже і сильної і стабільної держави.
Генрі Форд сформулвав основні принципи виробництва. Вони повинні лежати в основі світогляду підприємців.
Генрі Форд. Основні принципи виробництва:
- Не бійся майбутнього і не стався шанобливо до минулого.
Хто боїться майбутнього, тобто невдач, той сам обмежує коло своєї діяльності. Невдачі дають тільки привід почати знову і більш розумно. Чесна невдача не ганебна: ганебний страх перед невдачею. Минуле корисне для нас тільки в тому відношенні, що вказує нам шляхи та засоби до розвитку. - Не звертай увагу на конкуренцію.
Нехай працює той, хто краще справляється зі справою. Спроба знищити будь-чиї справи — злочин, бо вона означає спробу розладнати в гонитві за наживою життя іншої людини і встановити панування сили замість здорового глузду. - Роботу на загальну користь став вище вигоди. Без прибутку не може триматися жодна справа. По суті, в прибутку немає нічого поганого. Добре поставлене підприємство, приносячи велику користь, має приносити великий дохід і буде приносити його. Але прибутковість повинна вийти в підсумку корисної роботи, а не лежати в її основі.
- Виробляти — не означає дешево купувати і дорого продавати. Це скоріше означає купувати сировинні матеріали за доступними цінами і перетворювати їх з незначними додатковими витратами в доброякісний продукт, що розподіляється потім серед споживачів. Вести азартну гру, спекулювати і поводитись нечесно — це означає тільки ускладнювати зазначений процес.